اتصالات فشار قوی

انتقال و توزیع گازهای خالص و فوق خالص مورد استفاده در سیستم های کنترل گاز آزمایشگاهی و ابزار دقیق نیازمند استفاده از شیرآلات، فیتینگ و اتصالات استنلس استیل ۳۱۶ و یا برنجی می باشد.
مقاومت فیزیکی و شیمیایی بالا، دقت در سایزینگ قطعات و از همه مهمتر عدم نشتی گاز در فشارهای بالا در این گونه از شیرالات و اتصالات از مهمترین ویژگی هایی هست که باید هنگام خرید به آنها توجه نمود.

( Fitting ) اتصالات

جهت انشعاب گيری، تغيير مسير لوله ها , بستن خطوط , تغيير سايز لوله و ….از اتصالات استفاده می گردد.زانوئيها ,فلنج ها , و انشعابات جـــــــزو اتصالات به حساب می آيند.بسته به نوع اتصال که لب به لب , ساکتی يا پيچی باشد نوع اتصالات نيز متفاوت است.

برحسب نسبت فشار خطوط, استانداردهای متفاوتی برای اتصالات تعريف شده است

بعنوان مثال استاندارد    ASME   B 16.9  برای انشعابات با کاربرد عمومی مناسب بود.

و استاندارد ASME B 31  براي خطوط با فشار بالا تمهيداتی در نظر گرفته است.

( Elbows ) زانوئيها

جهت چرخش جريان به اندازه ۹۰ يا ۴۵ درجه از زانوئيها استفاده می‌گردد. ولی علاوه بر اين اندازه ها در طراحی‌های خاص زانويی با درجه‌های غير متعارف و بصورت سفارشی نيز ساخته می‌شود.

Return اتصالی که باعث برگشت ۱۸۰ درجه ای جريان می شود «برگشت» يا Vent  می نامند که به نوعی آنرا می توان جزو زانوئيها طبقه بندی نمود. برگشت ها در ساخت کويل های مبدل‌های حرارتی و مخازن مورد استفاده قرار می گيرد.

زانو ۴۵ درجه ، زانو ۹۰ درجه و زانو ۱۸۰ درجه

(CAP) کپ

جهت مسدود سازی خطوط از کپ استفاده می شود. اين اتصال نيز همانند ساير اتصالات در سه حالت BUTT WELD,SOCKET WELD,THREADED  ساخته می شود.

( PLUG )نوع پيچی از بيرون رزوه شده باشد آنرا پلاگCAP می نامند.

فرق استیل 304 و 316 چیست؟

استیل 304 حاوی 18% کروم و 8% نیکل است در صورتیکه استیل 316دارای 1۶% کروم، 10% نیکل و 2% مولیبدن است. مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی ناشی از کلراید (مثل آب دریا) به آن اضافه می شود.